Wall of Honour

2015-2011 2010-2006 2005-2001 2000-1996 1995-1991 1990-1986 1985-1981 1980-1976 1975-1971 1970-1966 1965-1963

Trophy20152014201320122011
Club Championships
Edelweiss TrophyWarren Place    
Wakefield Inn TrophyDan GraySam PlaceCal GrayPaul PlaceDoug Clancey
Wood TrophyRichard YeoDan GrayDan GrayDan GreyDan Gray
Thompson Trophy  Skipper Neil Rask & First Mates John Russel, Paul JohannsenDan Grey 
Albacore Season Championship     
CJOH Trophy     
Diana Pethick's "Rosiepantz Cup" Julia GuilmourShona Moss-LovshinShona Moss-Lovshin 
Junior Sailing TrophySam PlaceJulia Guilmour Sam PlaceTyler Gray
Voyageur Cup Gabriel Sanchez (1st Jeux du Quebec)Skipper Gabriel Sanchez & Crew Alex GuimontPaul PlaceJamie Erskine
Club Open Boat Series & Events
Spring Series:
Harley TrophyWarren PlaceSoren Van Den BergSam PlaceWarren PlaceWarren Place
Molson TrophySkipper Soren Van Den Burg & Crew Julia GilmourSkipper Alex Guimont & Crew Julia GuilmourSkipper Shona Moss-Lovshin & Crew Devlin Lovshin, Kyber Lovshin Paul & Sam Place
Henning TrophySam PlaceSoren Van Den BergSam PlaceTyler GrayPaul & Sam Place
Summer Series:
Strutt TrophyDoug ClancyRichard YeoPaul PlaceTyler GrayDan Gray
Strutt Shield     
Olympic Ski Shop   Skipper Shona Moss-Lovshin & Crew Evania Lovshin, Joel Haas (1st Handicap Fleet)Cal Gray & Evan Gagnon
Sealy Trophy   Shona Moss-Lovshin 
Silver Jubilee TrophyAlexandre Cote-GagnonSam PlaceCal GrayTyler Gray 
Frostbite Series:
The Wilde Trophy Dan GrayRichard YeoPaul PlaceTyler Gray
O'Keefe Trophy     
Parkinson Trophy Sam PlaceDevlin LovshinSam PlaceTyler Gray
GRYC Invitational Regatta
Laser Fleet InvitationalWarren Place (3rd Laser Fleet)Paul Place (8th Laser Fleet)Warren Place (4th Laser Fleet)Geoff ErskineRichard Yeo
Young Tray     
Olympic Ski Shop TrophySkipper Shona Moss Lovshin & Crew Evania Lovshin (1st 420 Class) & Alexander Sanchez (3rd Byte CII Class)Kyber Lovshin (1st O'Pen Bic Fleet)Skipper Shona Moss-Lovshin & Crew Evania Lovshin, Joel Haas (1st Handicap Fleet)Emilie MacFieCal Gray & Evan Gagnon
Coupe du Vice Commodore Gabriel Sanchez (3rd Laser Radial fleet)Sam Place (1st Laser Radial Fleet), Alex Guimont (1st Handicap Fleet), Kyber Lovshin (1st O'Pen Bic Fleet)Sam Place (2nd Laser Radial fleet)Skipper Cal Gray & Crew Evan Gagnon, and Emilie MacFieCal Gray
Special Events:
Morisset CupSam PlaceJulia GuilmourTyler GrayDan GrayDan Grey
Medland Shield     
Evans Shield     
Jackson TrophyNicola Gilmour    
GRYC Junior Trophies
Beers Trophy     
420 ShieldSam PlaceJulia GuilmourSam PlaceTyler Gray and Cal GrayTyler Gray
Brass 1     
Snave Trophy     
"Le Stick"     
CHOT     
BRAM Award     
Bell     
Junior Interclub Trophy     
Other Club Awards
The Commodore's Cup     
The Rear Commodore's Opener     
The Carling Trophy - The Fleet Captains Challenge     
The Commodore's ShieldShona Moss-Lovshin Louis Gaetan   
The Fleet Captain's CupSkipper Jack Des Brisay and First Mate Barbara SchultzDinghies - Julia Guilmour, Big Boats - Marc Ranger & SunnyDan Gray, Jim Wright and Louis GaetanDinghies - Evan Gagnon, Big Boat - Murielle Bruneau & Marie-Josee FortinAngela Lavigne & Yves Carrière
Fleet Captains Learn to Sail TrophyJoseph ChiVicky Henry and Marek PrzednowekKim Guntzel and Barbara YoungPaul Johansen, Louis Gaetan, and Suzanne LalondeJim Wright & Heather Gibb
Husky Muskie     
Hansum TransumJames HargreavesGéraldine Escofet, James HargreavesErik Rask, Olivier Niquette and Neil RaskOlivier Niquette, Michel Roy, and Legare-Steer family (Jean-Michel, Karyn, and Antoine)Olivier Niquette & Lorraine McKay
Virgin Sturgeon TrophyMurielle BruneauRay FolkinsFrançois OlignyNeil RaskCo Winners: Neil Rask & Giles Morrell and Steve Woodley & David Maitland
Director's Trophy     
MacIntyre Shield     
Rear Commodore's Opener     
Erskine Trophy     
McHattie Trophy     
Laser A Regatta     
Laser B Regatta     
Big Boat Series
Spring SeriesSkipper Marc Ranger & Crew Lewis Ranger, Jack Ranger, SunnySkipper Dave Newing & Crew Janet Longmore, Suzy Newing, Antoine Salmon, Barbara MartinSkipper David Newing & Crew Barbara Martin, Janet Longmore, Lea RestivoSkipper Marc Ranger & First Mates Louis Ranger & Sunny 
Summer SeriesSkipper Jos Woods & Crew Marilise WoodsSkipper Marc Ranger & Crew Louis Ranger, Jack Ranger, SunnySkipper Marc Ranger & Crew Louis Ranger, Jack Ranger, Lindy Ranger, & SunnySkipper Marc Ranger & First Mates Louis Ranger & Sunny 
Fall SeriesSkipper Marc Ranger & Crew Phil Lindquist, SunnySkipper Marc Ranger & Crew Antoine Salmon, Louis Ranger, Jack Ranger, Lindy Ranger, SunnySkipper David Newing & Crew Suzie Newing, Janet Longmore, Barbara Martin, Greg NewingSkipper David Newing & First Mates Suzy Newing & Barbara Martin 
The Rear Commodore's Opener "Irish Challenge" Big Boat ChallengeSkipper Marc Ranger & Crew Lewis Ranger, Jack Ranger, SunnySkipper Neil Rask & Crew Erik RaskSkipper Neil Rask & Crew Gilles MorrelSkipper Francois Oligny & First Mate Olivier NiquetteSkipper Marc Ranger, Crew Lewis Ranger
"The I AM Canadian" Big Boat RaceSkipper Giles Morrell & Crew Louise MorrellSkipper Marc Ranger & Crew Louis Ranger, Jack Ranger, SunnySkipper Marc Ranger & Crew Lewis Ranger, SunnySkipper Olivier Niquette & First Mates Lorraine McKay, Angella LavigneSkipper Marc Ranger, Crew Lewis Ranger
"The Yo-Ho-Ho" Big Boat RaceSkipper Marc Ranger & Crew Dougal, Louis Ranger, SunnySkipper Marc Ranger & Crew Louis Ranger, Jack Ranger, SunnySkipper Marion Kupczynski, Crew Jeff AtkinsSkipper Marc Ranger & First Mates Gilles Morrell, SunnySkipper Marc Ranger, Crew Lewis Ranger
"The Wine Dark Sea" Big Boat RaceSkipper Dan Gray & Crew Warren PlaceSkipper Giles Morrell & Crew Louise MorrellSkipper David Newing & Crew Janet Longmore, Greg NewingSkipper Dave Newing & First Mates Suzy Newing, Biruk Yosef, Charlie FarhaniSkipper John Crook, Crew Marian Kupczynski
The "Whiskey A-Go-Go" Fathers' Day Big Boat ChallengeSkipper Giles Morrell & Crew Louise MorrellSkipper Dave Newing & Crew Janet Longmore, Barbara MartinSkipper David Newing & Crew Suzy Newing, Janet Longmore, Barbara MartinSkipper Francois Oligny & First Mate Olivier NiquetteSkipper Neil Rask, Crew Erik Rask
"Roaring Forties" Big Boat RaceSkipper John Crook & Crew Janey CrookSkipper Marc Ranger & Crew Louis Ranger, Jack Ranger, Lindy Ranger, SunnySkipper Marc Ranger, Crew Lewis Ranger, SunnySkipper Dave Newing & First Mates Suzy Newing, Janet Longmore, Barbara MartinSkipper Marc Ranger, Crew Lewis & Sunny Ranger
The Commodore's Cup Second Runner UpSkipper Jos Woods & Crew Marilise WoodsSkipper Olivier Niquette & Crew Lorraine McKay, Charles Stone, Antoine SalmonSkipper François Oligny and crew Murielle Bruneau, Vincent Barrette, Raphael Langlais-Oligny, Odette Langlais, Penelope Langlais-Oligny  
The Commodore's Cup Runner UpSkipper David Newing & Crew Barbara Martin, Sean Payne, Suzy Newing, Janet LongmoreSkipper Dave Newing & Crew Janet Longmore, Suzy Newing, Antoine Salmon, Barbara MartinSkipper Marc Ranger & Crew Louis Ranger, Jack Ranger, Lindy Ranger, Joe Dion, Jack Des Brisay, SunnySkipper David Newing & First Mates Suzy Newing, Barbara Martin, Janet Longmore & Biruk YosefSkipper David Newing & Crew Suzy and Greg Newing,Janet Longmore, Barb Martin, Derek and Lea Restivo
The Commodore's CupSkipper Marc Ranger & Crew Louis Ranger, Jack Ranger, Dougal, Phil Lindquist, SunnySkipper Marc Ranger & Crew Louis Ranger, Jack Ranger, Antoine Salmon, Michelle Lajzerowicz, Talia Gottfred, Lindy Ranger, SunnySkipper David Newing, Crew Suzy Newing, Janet Longmore, Barbara Martin, Greg Newing, Lea Restivo, Bruce LorimerSkipper Marc Ranger & First Mates Louis Ranger & SunnySkipper Marc Ranger. Crew Lewis Ranger
50th Anniversary Series   Skipper Marc Ranger & First Mates Louis Ranger & Sunny 
Non Trophy Awards
Spring Series - Zulu FleetDevlin LovshinKatie Gray   
Spring Series - Zulu Fleet - Junior Division Ali Hynds   
Spring Series - O'Pen Bic FleetNicola GilmourKyber Lovshin   
Summer Series - Zulu FleetAlex SanchezSkipper Julia Guilmour & Crew Alex GuimontHamish McIntoshErik Rask 
Summer Series - Zulu Fleet - Junior Division Skipper Julia Guilmour & Crew Alex GuimontIan McIntoshKyber Lovshin 
Frostbite Series - Zulu Fleet   Kyber Lovshin 
Frostbite Series - Zulu Fleet - Junior Division   Kyber Lovshin 
Champion Series - Zulu Fleet   Kyber Lovshin 
Champion Series - Zulu Fleet - Junior Division   Kyber Lovshin 
Summer Series - O'Pen Bic FleetFreddy AitkenKyber Lovshin   
Champion Series - O'Pen Bic Fleet   Devlin Lovshin 
Champion Series - Byte CII   Charles Farhani